Kuranda Es-Salat Nedir ?

<< < (3/6) > >>

mSrMv:
insanın yanlış yapması değil yaptığı yanlışı görmemesi ve kabul etmemesi suçtur..en son yazdıklarınız gerçekten doğru şeyler..RABBİM ilmimizi artırsın ama en azından şirk'imiz yok diye de teselli buluyoruz..neyse hayrlısı olsun..ben de bi tane ayet yazacaktm içimde kalmasın  8) salatla ilgili

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın ve başlarınızı ve inci kemiklerine kadar ayaklarınızı mesh edin. Eğer cünüpseniz yıkanıp temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz veya ayakyolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin de yüzlerinizi ve ellerinizi onunla mesh edin. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah şükredesiniz diye sizi arıtmak ve üzerinize olan nimetini tamamlamak ister.

burda salat namaz manasına gelmiş mesela..

aorskaya:
Alıntı sahibi: paradoks üzerinde 25 Temmuz  2012, 04:45:25 ÖS

aorskaya kardeş verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

yalnız şu duruma açıklık getirmek isterim. ben kuranla ilgili helede salatla ilgili söylediğim hiç bir yargıda bu yüzde 100 böyledir demem diyememde. ben yalnızca nacizane kendi bilgilerimi sunarım o kadar. ve delilleri kuvvetli olduğu için salat hakkındaki şu anki görüşüm , salat = kuran dersi + namaz olarak görüyorum. ama öyle veya böyle salatın asıl temelinde kuranın olduğu apaçık. çünkü kuranla beraber aynı yerlerde geçen çok ayetler var ve onları yazmadım bile henüz.

gelelim kuranla ilgili yanıldığım veya yanılabileceğim ayetlere. valla güzel din kardeşim. bugün herkesin el üstünde tuttuğu mezhep imamlarının bile yanlışlarını yazmaya kalksam ciltler dolusu kitap olur. o yüzden varsın birazda bu naciz kardeşiniz yanılsın. bir insanın yanılma hakkı olamazmı tabiki olur. yeterki ön yargılardan uzak kuranı anlamaya çalışarak okumuş olsun. bugün yanlış düşündüğüm şeyi yarın doğrusunu bulur değiştiririm. ama mezhep mensuplarının mezera girene kadar yanlışlarını doğru yapmasına imkan yok. onlar mezhepleri putperestlik yaptıkları için ölene kadar mezara girene kadar o hükümlerle gireceklerdir. varsın onlar gibi olmaktansa ben böyle olayım daha iyi. rabbim yanlış anladığım ayetlerden dolayı beni affeylesin ve doğru anlıyıcak ilim irfan versin. her gün her namazda bu duayı ederim. kuranı anlıyıcak ilim irfan sahibi yap beni diye. olduğu kadar olur olmadı Allahın rahmetine ve şefaatine sığınırım. rabbimden başkada dini hüküm konusunda kimseyi kendime dost görmem , günahlarımın bağışlanması için bir tek Allaha dua ederim. Allah cc ile arama aracılar sokmam. şefaat etsin diye ölülerden medet ummam. bir tek Allaha ibadet ederim , bir tek Allahtan yardım dilerim , bir tek Allahtan bağışlanma dilerim , bi tek Allahın lütfuna sığınırım , birtek Allahtan şefaat beklerim.

kuran mümüni olarak bunları olsun anlamak bile benim için büyük bir onur ve gurur kaynağı şeyler. rabbime hamd olsun gözümü açtırdıda. eski putperestliğimden kurtuldum ve artık sadece kurana yapıştım. beni suçlayan bu zihniyet en azından yukarda yazdığım şekilde yazıları bile yazamazlar çünkü imamları buna bile izin vermez onlara.

neyse tekrar ilerde bu konuyu konuşuruz şimdilik bu kadar yeterli sanırım :)

Sevgili kardeşim,

İki kelime:

tebrikler, teşekkürler...

selamlar
aorskaya

mudanya:
Selamun Aleykum saygideger kardeslerim,

ben Allah'in Celle ve Celaluhu bir acizane kulu olarak sunlari söylemek istiyorum.

Namaz hepimizin bildigi gibi Iman'dan sonra en önde gelen, yüce Allah'in biz kullarina bir ömür boyu Farz kildigi en kutsal ibadetlerimizden biridir.

Bu böyle olunca, bir kul olarak düsünüyorum, bu kutsal ibadet seklini nasil ve en dogru sekliyle yerine getirebiliriz diye basliyoruz arastirmalara.

Sizler degilmisiniz Allah'in Kur'an-i Kerim'i tamamladigini ve icinde hicbir eksiklik birakmadigini. Bu zaten Ayet'lerle bildirilmistir ve üzerinde tastirmaya gerek yoktur.

Bu böyle olunca, ne hakla kalkipta Kur'an'da namaz rekatleri varmidir ve varsa kac rekattir diye tartismalar olabiliyor.

Namaz, kulun yanlizca Allah'ina yönelik olarak ve yanlizca Allah'inin rizasi ve yanlizca Allah'in adina yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Namaz Allah ile kulun arasindaki baglantidir. Allah'a sükürler olsun, biz bir mü'min olarak Allah'a kendi arzu ettigi sekilde iman ve ibadet ederiz. Hiristiyanlar gibi Allah'la kul arasina papazlari sokanlardan degiliz.

Düsünecek olursak, bu en makbul olan ibadet sekli Namaz, neden a'sindan z'sine kadar bu güne kadar tatbik edilegelen sekliyle Kur'an'da aciklanmamistir. Demek öyle bir sekil yoktur ki aciklanmamistir.

Namaz hususundaki hadisler o kadar birbirlerinden farklidir ki, o yüzden alimler hangisi uygun düser, hangisini uygulayalim amaciyle kendi görüslerine göre hükümler almislardir.

Siz bir Kur'an mü'mini iseniz, neden celiskide kalabiliyor, günümüze kadar tatbik edilegelen namaz seklini Kur'an'da ariyabiliyorsunuz. Kur'an'da eksiklik mi var?
Tövbeler töbesi.

Simdi sizlere sunu sormak istiyorum, bu en degerli ibadetimiz Namaz, eger Rabb'imiz arzu etseydi harfi harfine bize kilinmasi gereken seklini Kur'an'da bizlere aciklar ve öyle emrederdi. Veyahut en azindan derdi ki; Namaz'i Muhammed'in kildigi gibi kilin, ben bu ibadet seklini Muhammed'e birakiyorum, O ögretsin size diye Ayet'ler mi var?

Misal olarak diyelim, evet Namaz'i Hz. Muhammed'den ögrenmemiz ve tatbik etmemiz isteniliyor.

Peygamberimizle her zaman beraber namaz kilan sahabiler, ehl-i beyt bizlere borclu olmazlarmi bu durumda, bir mü'minin namazini dosdogru kilabilmesi icin tek bir ve anlayisli bir bicimde bizlere ulastirmak vazifeleri degilmiydi? O da yok ortalikta, her kafadan baska bir söz, baska bir hareket, baska bir mana cikartilan hadislerden baska elimizde bir delil yok.

Aklimizi ne kadar kullanabiliyoruz?

Namaz Allah ile kul arasinda gecerli bir ibadet degilmi? Öyleyse neden kaliplastiralim bu ibadeti? Ben ne diye senin, onun, bunun kaliplasmis hareketlerinle ve dualarinla Allah'ima yönleneyim? Nerde kaldi namazin özelligi?

Bizleri yaniltiya düsüren hadislerdir. Hadislere göre mi Kur'an'da hükümler ariyoruz, yoksa Kur'an'daki hükümleri hadislerde mi ariyoruz? Mesele nedir?

Gelde Hz. Ibrahim'e ( Aleyhisselam ) hayran kalma. Biz bunca Ayet'lerin arasinda Hakk'i bulamiyoruz, O kendi kendine Hakk'i buluyor ( tabiiki Allah'in rizasiyle ).

Kur'an'da emredilen Namaz Allah ile kul arasinda özel bir ibadettir. Kimi imamlarin rukuda belin kac derece egilmesi lazim geldigi, secdede ayaklarin nasil tutulmasi lazim geldigi vb. sartlari kosmalari beni Allah'ima daha da mi yakinlastiracak? Nerde hangi Sure'yi ve Dua'yi okumam beni Allah'imin affina mi vesile olacak?

Selam ve saygilarimla

huseyn:
Kuran mümini veya müslümanı nedir tabiki Allah ve resulüne itaat et emrine uymaktır.öyleyse ehli sünnet ehli necattır.yıllar yılı kılınmış namazlarda dahi bir eksiklik aramak ancak ve ancak kibirdir.Allah ise kibirlilleri sevmez.

mudanya:
Sayin Huseyn Bey,

burasi adindan belli Kur'an Forumu. En ön planda Kur'an geliyor. Bu demek degildir ki bu sitedeki kardeslerimiz, Peygamberimize mal edilen hadisleri tüm inkar ediyorlar. Yoksa Hadis-Incelemeleri adi altinda bir alt Forum bulunmazdi.

Kur'an'da ayetler parlayan bir yildiz gibi yol gösterirlerken, hadisler ise okyanuslarda aranilan bir toplu igne misalidir.

En önde gelen calismalari Kur'an'i ciddi bir sekilde anlamak ve aciklamaktir. Ben bunu büyük bir saygiyla takdir ediyorum. Kimseyi inciltmeden, kendi aralarinda ve kendi sitelerinde sürdürüyorlar calismalarini.

Yüce Rabb'im Kur'an'i yalniz alimler okuyabilir ve aciklayabilir diye de buyurmamistir. Lütfen anlayis gösterin, yapilan aciklamardan sizde faydalanmaya calisin. Eger ki kendiniz Kur'an'i anliyamiyorsaniz ve bu yüzden her hangi bir imam'in yolundan giderek onun hükümlerine bagli kalmak arzusundaysaniz, buyrun yapin. Ama lütfen her bir Ayet aciklanmasinda, durmadan Kur'an haricindeki inanclarinizi ve bilgilerinizi üstünde dura dura baskalarininda uymasini isteyemezsiniz. Hangi bir niyetle her bir konuda celme takmaya kalkiyorsunuz anliyamiyorum.

Dinde zorluk yoktur. Karsilikli sevgi ve saygimizi yitirmiyelim lütfen.

Saygilarimla

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa