BİRDEN FAZLA KADINLA EVLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

(1/1)

aorskaya:
SELAMUN ALEYKÜM,

Sevgili kardeşlerim,

İslamda birden fazla kadınla evlenmenin olup olmadığını, varsa; hangi şartlarda olduğunu anlatmayı düşünürken, bana gelen bir e-posta ile bu konunun nasıl istismar edilebildiğini, üstelik islami camiada çok saygın kabul edilen, alim kabul edilen bir tarikat liderinin kendi ifadelerinden göstermenin daha çarpıcı bir başlangıç olacağı inancıyla, mahkemelik olan bu kişinin ibretlik konuşmalarını aşağıya alıntılıyorum.

Bu bir haber olarak geçtiği için, gazete ve mahkeme ortamına ilişkin aynı yerin delil kuvveti nedeniyle  konuya taşıyorum.

Sözü edilen tarikat lideri CÜBBELİ AHMET HOCA diye bilinen kişidir. Onunla ilgili diğer iddialar henüz ispatlanmadığından, konumuzun dışında kalacaktır.

Sadece, birden fazla evliliğin, kurana ters olarak nasıl gerçekleştiğini görmek açısından buraya alıntılıyorum.


MAHEKEME ORTAMINDA GEÇENLERİN HABERLERİ:

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün de sanıkları arasında bulunduğu Karagümrük Çetesi’ne yönelik açılan davanın ilk duruşması başladı. Davada Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 16 sanık yargılanıyor.


"2 EŞİM, 8 ÇOCUĞUM VAR"

8 çocuğu olduğunu belirten Cübbeli, “İki eşim var."dedi. Mesleğini ‘yazar’ olarak belirten Cübbeli, aylık gelirinin 10 bin TL olduğunu söyledi. Mahkeme başkanının ‘Sabıkanız var’ demesi üzerine, “Sabıkam 312. maddeden var. 312. madde değişti ama o silinmez" dedi.

CÜBBELİ'NİN AVUKATI: DURUŞMA KAPALI YAPILSIN

Cübbeli Ahmet Hoca'nın avukatı Yunus Yıldırım söz alarak 'müvekkilinin toplumda bulunduğu konuma bakılarak duruşmanın kapalı yapılmasını şayet mahkeme bunu kabul etmezse duruşma ile ilgili yayın yasağı konulmasını talep ediyoruz' dedi. Duruşma savcısı ise talebin reddedilmesini istedi. Duruşmaya ara verildi.

CÜBBELİ’YE 45.5 HAPİS İSTENİYOR

İddianamede Ahmet Mahmut Ünlü’nün, “Haksız çıkar sağlamak için kurulan örgüte yardım etmek, 2 kez insan ticareti yapmak, cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakmak" suçlarından 25,5 yıldan 45,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Cübbeli Ahmet Hoca, soruşturma kapsamında 12 Aralık 2011 tarihinde tutuklanmıştı.

CÜBBELİ AHMET HOCA İLE MAHKEME BAŞKANI ARASINDA GÜLDÜREN DİYALOGLAR
Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün de sanıkları arasında bulunduğu Karagümrük Çetesi’ne yönelik açılan davada tutuklu sanık Barış Sezek’in ardından Ahmet Mahmut Ünlü savunma yaptı.

Savunmasını yapan Cübbeli Ahmet Hoca ile Mahkeme Başkanı arasında geçen diyaloglar salonda gülüşmelere neden oldu.İşte o diyloglar;

-Mahkeme Başkanı: Kendi kendine imam nikahı oluyor mu?
- Ünlü: Oluyor. Onu özel konuşuruz. Öğretiriz
- Ünlü: (İkinci eş) Hanımla ne yapacağız bilmiyorum. Medyaya da çıkarsa...Gizlilik kararı da almadınız
- Mahkeme Başkanı: Eşiniz bilmiyor mu ikincisini? Ne yapar sizi döver mi?
- Ünlü: Biliyor ama çok kıskanç. Dövmesini gerek yok ki. Sabaha kadar konuş... Hapisten çıktın bir gece de öyle gitti

"SİZİN ADALETİNİZE GÜVENİYORUZ"

Ünlü, "Sizin adaletinize güveniyoruz. Biliyoruz hakimlerimiz adildir. Hak yerini bulur" dedi.

Kanunen suç diye imam nikahı kıymadığını ifade eden Ünlü, " Ben imam nikahı kıymıyorum kimseye. Kıymadık suç dedik, bu durumlara düştük. Kendi nikahımı bile kıymadım" ifadelerini kullandı.

Ünlü, Mahkeme Başkanın, "Kendi kendine imam nikahı kıyılıyor mu?" sorusuna, "Oluyor. Onu özel konuşuruz. Öğretiriz" dedi. Ünlü’nün bu sözleri, mahkeme başkanı ile salondakileri güldürdü.

"ÇENEM DÜŞTÜ. ŞEKERİM YÜKSELİYOR"

Mahkeme Başkanının, "Kadının biri sizin onu boşadığınızı söylüyor ve ağladığını belirtiyor. Telefonda ağlama muhabbeti ediyorsunuz. Bunu nasıl değerlendirecek siniz?" sözlerine Ünlü, "Bilmediğim bir şeyi değerlendiremem. Bilmediğim bir konu. Affedersiniz ama biz toplu bir şeylere girdik burada Çenem düştü. Şekerim yükseliyor" dedi.

BİRİNCİ HANIMIM İKİNCİ HANIMI ÇOK KISKANIYOR

İki eşi olduğunu belirten Ünlü, "Benim birinci hanım, ikinci hanımı çok kıskanıyor. İkinci hanıma gizli gidiyorum. Haftada bir kere gidiyorum. O eve gündüz gittiğimi birinci hanımım bilmiyor" ifadelerini kullandı.

MAHKEME BAŞKANI İLE CÜBBELİ’NİN GÜLDÜREN DİYALOGLARI-

Dava nedeniyle mahrem şeylerini anlattığını belirten Ünlü, "Hanımla napacağız bilmiyorum. Medyaya da çıkarsa napacağız. Gizlilik kararı da almadınız" dedi. Bu sözlere tepki gösteren mahkeme başkanı, "Eşiniz bilmiyor mu ikincisini? Ne yapar sizi döver mi?" diye konuştu. Ünlü’nün başkanın bu tepkisine karşılık, "Biliyor ama çok kıskanç. Dövmesini gerek yok ki. Sabaha kadar konuş. Hapisten çıktın bir gece de öyle gitti" sözleri salonda uzun süre gülüşmelere neden oldu.

Cübbeli Ahmet Hoca, Barış Sezek ve Mahjouba Demirel’in tahliye taleplerini reddeden mahkeme, gerekçe olarak delillerin toplanmamış olmasını, müştekilerin ifadelerini ve üzerine atılı suçun vasfını gösterdi. Duruşma ertelendi.

Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHAKırmızı boyalı kısımlarda anlatılanlara göre konuya düşüncelerinizi yazmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla...
aorskaya

biradam:
aorskaya hocam pek ilgilenmemiş bu konuyla galiba? çok eşlilik üstünde bir çalışma yapılacakmış gibi bir izlenim oldu bende. güncelleyelim, belki görür

Navigasyon

[0] Mesajlar