Logo

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Amblem
ANA SAYFAYARDIMGİRİŞ YAPKAYIT DUYURULAR MEAL DİNLE KUR'AN DİNLE
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
31 Temmuz 2014, 11:37:49 ÖS
Duyurular:
Sayfa: [1]   Aşağı Git Yanıtla    Anket ekle
İncil'de Fil olayı  (Okunma Sayısı 35917 defa)
Yeni Üye
*

Es-selamu aleykum

"İncil'de Şeytan" konulu bir araştırma yaparken, gözüm bir pasaja takıldı;

"Yeryüzünün dört bir yanından gelerek kutsalların ordugahını ve sevilen kenti kuşattılar. Ama gökten ateş yağdı, onları yakıp yok etti. Onları saptıran İblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı. Gece gündüz, sonsuzlara dek işkence çekeceklerdir." (Vahiy 20; 9-10)

Fil olayı hakkında vakfımızın vardığı sonuç ile ilişki kurmaya çalıştığımda şaşırtıcı sonuçlar elde ettim, fakat bu konuyu anlatabilmem için  öncelikle Prof.Dr. Abdülaziz BAYINDIR hocamız önderliğinde, bu konu ile ilgili vakfımızda yaptığımız çalışmaların anlaşılması gerekir. İlgili dersin linki:  http://www.kurandersi.com/kuran-sohbetleri/2009/fil-suresi-fil-olayi-ve-yanardag-patlamasi.html

Vakfın görüşünü kısaca özetleyecek olursak; Ebrehe önderliğinde Bir ordu Peygamber (S.A.V)'in doğumundan kısa bir süre önce Mekke şehrini kuşatır ve Kabe'yi yıkmak ister. Fakat O sırada oluşan volkanik bir patlama ile Ebrehe'nin ordusu helak olur.

Olayı delilleri ve açıklamaları ile daha iyi anlayabilmek için, vermiş olduğumuz link'i tıklayarak izleyiniz. Anlatmak istediğim, vakıf araştırmacılarının varmış olduğu bu sonuç ile yukarıda bahsettiğim İncil pasajının uyumu. İncil ve Tevrat'ın tahrif edilmiş olması, onlardan ilahi mesajın tamamen silinmiş olması anlamına gelmediği için, Kısa bir araştırma ile vardığım sonucu aktarmak istiyorum.

Pasajda "Yeryüzünün dört bir yanından gelerek kutsalların ordugahını ve sevilen kenti kuşattılar." cümlesi ilk dikkatimi çeken yer. Çünkü Ebrehe'nin ordusunun kozmopolit bir ordu olduğunu Hindistan ve Habeşistan'dan gelen Filler'den anlıyoruz. Ayrıca "Sevilen kent" ifadesi o dönemin ticaret ve ibadet merkezi olan Mekke şehri için oldukça uygun.

Yine pasaj'da geçen "Ama gökten ateş yağdı, onları yakıp yok etti. Onları saptıran İblis ise canavarla sahte peygamberin de içinde bulunduğu ateş ve kükürt gölüne atıldı." ifadeleri ile Kur'an ayetleri arasında ilişki kurmaya başlayınca işin ehemniyetini daha iyi kavradım. "Ama gökten ateş yağdı, onları yakıp yok etti." ifadesi ile Kur'an ayetleri arasında herhangi bir fark yok. İlgili ayet şöyle; "Üstlerine yoğun bir şekilde uçuşan lav bulutlarını göndermişti." (Fil,3)

Pasajda cezalandırıldıkları ifade edilen "canavarla sahte peygamber"'i ise olayın seyrine baktığımızda anlamak pekte zor değil.Savaşta kullanılan fil'in devasa ve ürkütücü yapısı "Canavar" tarzı bir sıfatlandırma için yeterlidir. Yine Ebrehe'nin koyu bir hristiyan olması, Hristiyanlığı yaymak için büyük çaba sarfetmesi, Peygamberlik iddiasında bulunmuş olabileceği anlamına gelmesede, şüpheye yer verir.

İlgili pasajda en çok dikkatimi çeken yer; "ateş ve kükürt gölüne atıldı" cümlesi. Bu ifade olayın volkanik bir patlama olduğunu haber veriyor. Çünkü Kükürt denilen maden sadece volkanik bölgelerde bulunur ve yeryüzüne volkanik patlamalar sonucu çıkar. İncil'in bir başka yerinde Lut kavmi üzerine gönderilen azabında "Ateş ve Kükürt"(Luka 17,29) ile olması, bu olayın dünyada meydana geldiğinin bir kanıtıdır. Aynı şekilde Kur'an'ı Kerim'e baktığımızda hem lut kavmi'nin  hemde fil ordusunun helakında " حجارة من سجين - pişmiş çamurdan taş "   ifadesi yer almaktadır. Bu benzerliklerin bütününe baktığımızda Fil olayının gerçekleşmeden asırlar öce ilahi mesajda haber verildiğini anlıyoruz.

Muharrem AKKAYA

-------------------------

"Kur'an senin lehinde veya aleyhinde bir belgedir"

Yeni Üye
*

Net ortamındaki karışık forumlarda hristiyanlara incildeki bu ayeti sorsaydınız,bu ayetteki sahte peygamberi bizim peygamerimizle tefsir ettiklerini bilirdiniz Gülümseme
ayrıca  Fil olayı,Hz. İsadan 500-600 yıl sonra vukua gelmiş bir hadise olarak, bu ayetle kronolojik bir bağlantı kurmakta son derece zordur.

Yeni Üye
*

incil pazarlamasımı yapıyorsunuz tahrif edilmiş ve hükmü kaldırılmış bir kitaptan örneklermi veriyorsunuz elinizdekini anlamaktan acizmisiniz
kusursuz bir kitap elimizde iken niçin başkaca deliller ararsınız çok ilginç

Yeni Üye
*

Konuyu biraz araştırdım.

Son 4500 yılda Arabistan'da 13 büyük volkanik patlama meydana gelmiş:

1937: Yemen'in kuzeyindeki, Dhamar kasabası yakınlarında.
1846: Zubeir Adaları.
1810: Batı Arabistan'da Jabal Yar.
1292: Medine'nin batısında Harrat Rahat.
5 haziran 1256: Medine'nin batısında Harrat Rahat (çok şiddetli olmuştur).
1253: Yemen'deki Harra es-Sawad.
1000: Batı Arabistan'daki Harrat Lunayyir.
650 (civarı +/- 50 yıl): Batı Arabistan'daki Harrat Khaybar.
641: Medine'nin batısında Harrat Rahat.
640: Batı Arabistan'daki Hayrat 'Uwayrid.
500 (civarı +/-100 deniyor): Yemen'deki Harra of Arhab
200: Yemen'deki "Harra of Arhab"

Şuradan bakabilirsin: http://www.volcano.si.edu/world/region.cfm?rnum=03&rpage=erupt

Yeni Üye
*

İncil'e baktım; ayetler gelecekteki bir olaydan bahsediyor.

Kuran'da Lut kavmine inen azabı anlatan ayetlerde de (15/74, 11/82) aynı kelime yani "siccilden taşlar" denilmiş.

Abdulaziz Hoca'nın yorumu bana çok mantıklı geldi.

Tam o tarihlerde yani 500'lü yıllarda Yemen'de "Harra of Arhab"da büyük bir volkanik patlama olduğu biliniyor (MS 400 - 600 yılları arasında). Google Earth ile o bölgeye baktım. San'a'ya çok yakın. Bilimsel kaynaklarda lav akıntısının 9 km yayıldığı söyleniyor. En olası patlama bu gibi görünse de o bölge zaten tamamen bir volkanik aktivite bölgesi.

Jr. Member
**

Bir konuda yanıldızğınızı düşünüyorum.
O da Tarih ve Zamandır.
Sizlerinde iki konuyu belirttiğiniz gibi,
Birincisi Fil vakası peygamberimizn doğumundan kısa bir süre önce olmuştur.
İkincisi Ebreheninde bir hristiyan olduğudur.

Bu iki şık gösteriyorki Fil vakasının incilde belirtilemiyeceği yöndedir. Çünkü Hristiyan olan bir ebrehe ve ordusu  hristiyanlığa tabidir.  Yani Ebreheden önce inmiştir vahiy.  Üstelik ebrehe tahrif olmuş bir dine yani hristiyanlığa tabidir.     Ebrehenin saldırısından önce  Peygamberimiz İsa (Selam olsun ona) nübüvvetini tamamlamıştır.
İncilde bahsi geçen bu konu daha önceki bir kavmin durumunu  anlatıyor AllahuAlem.

Selam ve Dua İle...

(ª¿ª)>->-

Yeni Üye
*

İkisi aynı olay olmak zorunda mı ?

Tarihte çoğu kez birileri bir ordu kurup bir şehrin üstüne yürümüştür. Ve Allah bunları bir veya birkaç yöntemle hüsrana uğratmış olabilir.
Son 20 yılda birçok kez buna şahit olduk.

ırak
lübnan
osetya
bosna hersek
afganistan
çeçenistan
libya
filistin

vb.

« Son Düzenleme: 31 Aralık 2012, 09:50:04 ÖS Gönderen: youcansee »

Sr. Member

Benim yorumuma göre onları yenmiş ekine çeviren şey, GÖKTAŞLARIdır. Göktaşları sürtünmenin de etkisiyle iyice pişer yani ısı yüklenir. Ve bir merminin etkisinden daha etkilidir. Volkanik patlamaya yönelik bilimsel bulgular ancak yorumun doğruluğunu kesin olarak ortaya koyabilir. Ben böylesi bir volkanik aktivitenin doğrulandığını duymadım. O yüzden benim yorumuma göre fil ordusunu yenmiş ekine çeviren taşlar GÖKTAŞLARIDIR.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Sayfa: [1]   Yukarı Git Yanıtla    Anket ekle

Gitmek istediğiniz yer:  

Kuran Dersi | Vakıf Sitesi| Fetva Sitesi | Uygurca Site | Arapça Site | Rusca Site | Azerice Site | İngilizce Site | Almanca Site | SV Yayınları | Platform Sitesi 31 Temmuz 2014, 11:37:49 ÖS
MySQL Kullanıyor Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2009, Simple Machines PHP Kullanıyor